Pohick Bay

Course results can be seen below. Splits are available on Attackpoint or Winsplits. To enter your routes and see how others went, head to RouteGadget.

When it finally stopped raining this spring, it got very hot and humid. In spite of the heat and corresponding greenery there were 156 starts with 195 individuals on 7 challenging courses. A warm welcome to Boys Scout Troop 66 from Arlington, to Scouts BSA Girls Troop 1853, to Martin and his family - orienteers from Dominican Republic, and to a group of orienteers from Granada!
In reviewing the courses after the event, course setter Keg Good assessed that the course climb was somewhat excessive given the recent onset of heat and humidity, which probably contributed to more DNFs than normal. She indicated that she'll plan to ease back on course difficulty and length next time if similar conditions are predicted.
The day would not have been possible without the wonderful support of many great volunteers:

  • Morning setup: Dasa Merkova and Alexis Merka
  • Registration: Daniel Heimgartner, Dasa Merkova and Lenka Kralova
  • E-punch: Valerie Meyer and Amy Louden
  • Beginners’ instructions: Scott Sharp, Alexis Merka and Monika Kornhauserova
  • Terrain Walk/Training: Jon Torrance
  • “Jr.” fun course: Boris Granovskiy and Alli Brown
  • Control pickup: Alexis Merka, Jan Merka, Patrick Farley, Matt Knight, Paul Hession and Charles Carrick
  • Plus, probably many other people who just helped throughout the day!
-Jana Seidlova, event director

White

Course Length: 2.3 km

Course Climb: 75 m

Number of Controls: 8

PlaceNameClubTime
1Nicole AleksievaQOC42:23
2Carson & Bryson Mathre45:14
3Adult BSA Troop 162 & Jenny50:44
4Gary KlabenQOC55:22
5Adult BSA Troop 162 & Mark L58:40
6Michael Knott & SuzzieQOC59:14
7Alberto & Thandi & Thandi & Malena & Angela & Myles & Collenne61:11
8Amy & Alexander Herrera61:47
9Group D BSA Troop 162 & Sam & Christopher & Aaron & Brendan63:11
10Group G BSA Troop 162 & Caleb & Will A64:46
11Group J BSA Troop 162 & Jacksen & James64:56
12Adult BSA Troop 162 & Will L66:47
13Maribeth Rothwell & Inara & Alli66:53
14Linda LiepaskalnaQOC68:01
15 BSA Troop 185371:30
16Adut BSA Troop 162 & Mike P75:01
17Group E BSA Troop 162 & Clark & Alex77:04
18Latoya & Evan Rogers78:34
19Adult BSA Troop 162 & Sam A80:28
20Group K BSA Troop 162 & Connor & Aiden86:42
21 BSA Troop 1518 & Conor & Liam87:53
22Group F BSA Troop 162 & Colin R & Anthony L & Jack B92:50
23Group H BSA Troop 162 & Rocco & HenryDNF
23Harry JonesQOCDNF (3:49)
23Group I BSA Troop 162 & Logan & LiamDNF (69:40)
23Adult BSA Troop 162 & Alison PDNF (84:11)
23Group C BSA Troop 162 & Andrew & ColtonDNF (122:00)
23Adult BSA Troop 162 & Larry AMP (82:09)


Yellow

Course Length: 3.1 km

Course Climb: 150 m

Number of Controls: 13

PlaceNameClubTime
1Dominik HonzakQOC42:25
2Debbie FugateQOC59:45
3Ken FugateQOC65:37
4Nicholas TurzaQOC77:46
5Iain & Jack Pedden90:16
6Zachary HoughtonQOC99:42
7Alexander HoughtonQOC99:43
8Amy LoudenQOC100:24
9Karla HulettQOC108:26
10Heather Niemela & Wendy Wickman110:23
11Owen BruceQOC111:35
12Rebecca RichQOC113:33
13Kristen SilkQOC114:26
14Jessica LopesQOC123:05
15Dallas RichardsonQOC128:32
16Keara Moore148:54
17Michael BianchettaQOC152:15
18David AlexanderQOC152:44
19Sidney SachsQOCDNF (53:55)
19Karen ButlerQOCDNF (86:49)
19Tom BruceQOCDNF (89:35)
19William BryantQOCDNF (95:52)
19 The Robles Grp 4DNF (99:10)
19Group B BSA Troop 162 & Steve & JakeDNF (104:25)
19Andrew Kojzar & Jill AllenDNF (113:08)
19Group A BSA Troop 162 & Paul & ZachDNF (140:17)
19Martn Quezada & Clemencia Gavilan & Nathan RamirezDNF (143:42)
19Kristina LundbladQOCMP (87:25)


Orange

Course Length: 3.9 km

Course Climb: 175 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1John Fisher78:27
2Andy Bennett83:48
3Reiko RagerQOC106:09
4Emilia LundbladQOC109:25
5Sara Tejera110:32
6Patrick BrownQOC144:51
7Judith CritzerQOC175:07
8Shanna Sorrells176:26
9Stephen O'MearaQOC184:11
10Tim McCormickQOC199:52
11Keith DobbersteinDNF (71:55)
11Petr Tuma & Maria & AntonioDNF (104:22)
11Rob BriberQOCDNF (106:48)
11Elisabeth FisherDNF (122:45)
11George DobbersteinDNF (134:25)
11 Ralph Grp of 4DNF (146:59)
11Bryan & Rebecca BrittainQOCDNF (155:02)
11Grant FisherMP (113:19)
11Beatri BennettQOCMP (121:17)


Brown

Course Length: 4.1 km

Course Climb: 210 m

Number of Controls: 10

PlaceNameClubTime
1Jan MerkaQOC58:20
2Alexis MerkaQOC59:43
3Max AhmedQOC63:57
4Diana AleksievaQOC66:04
5Mark ThomsenQOC76:53
6Bill WrightQOC79:16
7John LandersQOC81:14
8Chris ZbrozekQOC90:47
9Bob FawcetttQOC92:24
10Gogi KalkaQOC98:01
11Scott SharpQOC98:15
12Oleg VolonsevichQOC100:53
13Mark MaceQOC107:05
14Helen DohertyQOC109:19
15David RagerQOC109:40
16Gary SmithQOC113:40
17John VincentQOC117:07
18Petya AleksievaQOC119:13
19Edward EnsonQOC121:47
20Patrick HessionQOC125:58
21Nyall MeredithQOC129:49
22Josh Fitt132:29
23Tavia SullensQOC160:42
24Ken FerrisQOC177:46
25Kyle & Shelby Anderson183:27
26Josh BascomQOCDNF (62:37)
26JP LandersQOCDNF (85:17)
26Stephen DohertyQOCDNF (103:21)
26Cecilia LandersQOCDNF (157:57)
26Don AmesQOCDNF (191:56)


Green

Course Length: 5.2 km

Course Climb: 245 m

Number of Controls: 13

PlaceNameClubTime
1Dennis DohertyQOC71:44
2Rick OliverQOC78:04
3Tom NolanQOC78:10
4Martins JonassQOC79:37
5Patrick FarleyQOC93:10
6Tom WellsQOC93:35
7Allison BrownQOC97:39
8Hideharu TanakaQOC105:14
9Dagmar MerkovaQOC105:37
10Tom StratQOC105:38
11Anne JepsenQOC108:00
12Bill JohnsLoudoun Co NJROTC110:36
13David LevineQOC124:34
14Tingjun MaQOC136:21
15David SimpsonQOC142:39
16William Schork144:46
17Dylan Bishop146:15
18Craig SheldenQOC166:20
19Kevin LearyQOC185:54
20Peggy DickisonOKDNF (101:08)
20Robert RichQOCDNF (117:25)
20Frantisek BrabecQOCDNF (126:12)
20Kristopher AndersenQOCDNF (140:11)
20Jody LandersQOCMP (120:38)
20Paul HessionQOCMP (121:24)
20Don FishQOCMP (154:32)


Red

Course Length: 7.2 km

Course Climb: 330 m

Number of Controls: 19

PlaceNameClubTime
1Ted GoodQOC92:39
2Gavin WeiseQOC102:30
3Adam SmithQOC105:21
4Jared SilkQOC108:34
5Andy BaconQOC111:19
6Kim JepsenQOC119:41
7Howie WeinsteinQOC134:15
8Dave ConnollyQOC140:54
9Erik GrunerQOC147:17
9Tom O'DonnellQOC147:17
10Charles CarrickQOC151:17
11Matt HolmanQOC161:23
12Jitka Cerna192:24
13Rob FieldQOCDNF (68:20)
13Daniel QuinnQOCDNF (92:05)
13Victor LinQOCDNF (137:34)
13Francis HogleQOCDNF (188:50)


Blue

Course Length: 9.8 km

Course Climb: 550 m

Number of Controls: 27

PlaceNameClubTime
1Boris GranovskiyQOC101:35
2Joseph BarrettQOC107:06
3Josh SanchezPatuxent NJROTC113:29
4Eugene Tcipnjatov140:11
5William ChesarekQOC199:23
6Jon TorranceQOCDNF (89:16)
6Nadim AhmedQOCDNF (123:48)
6Videlin AleksievQOCDNF (141:45)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).