PWF Night-O



Beginner

Course Length: 2.9 km

Course Climb: 55 m

Number of Controls: 10

PlaceNameClubTime
1 Troop 1607 EQOC28:03
2Patrick Hession & Max AhmedQOC33:53
3 Troop 1607 DQOC34:10
4Reiko RagerQOC40:43
5Beatri Bennet43:06
6 Troop 1607 CQOC51:52
7Nicole AleksievaQOC53:57
8Amy LoudenQOC54:41
9Radka HerndonQOC58:39
10Zander Troop 1607 CQOC59:22
11Justin LewisQOC59:31
12Family PeacockQOC59:38
13 Troop 1607 AQOC61:01
14 Team LEAP & Zoila & Sebastian & Selah & EdwardQOC62:02
15 Troop 1607 BQOC62:21
16John Forrester & NancyQOC66:01
17Tim McCormick68:23
18Seneca HonzakQOCDNF (38:37)


Short Advanced

Course Length: 4.4 km

Course Climb: 130 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Victor LinQOC57:38
2William ChesarekQOC63:43
3Dave ConnollyQOC67:51
4Martins Jonass72:15
5John J MillerQOC76:26
6Nadim AhmedQOC77:46
7Mary FosterQOC83:20
8Diana AleksievaQOC83:49
9Petr MinarQOC86:56
10Andrew Mason & Julie Mason87:03
11Scott SharpQOC96:43
12Neal AttfieldQOC102:01
13Jody & Cecilia LandersQOC106:19
14Dagmar MerkovaQOC106:28
15Chris ZbrozekQOC107:47
16Charles CarrickQOC108:21
17Mark MaceQOC109:58
18Robert RichQOC111:26
19Wendy WQOC115:22
20Mark MontagueCVOC122:37
21Greg Prouty123:15
22Elina Desierto143:36
23Bill WrightQOC146:43
24Michael Patterson & Louis MillerQOC201:10
25Will LeighDNF
25Thomas TeifkeQOCDNF
25Jeff HaydenDNF (116:54)
25Laura GaulQOCDNF (132:12)
25Mark ThomsenQOCDNF (133:15)
25Paul MorrisQOCMP (70:34)


Long Advanced

Course Length: 7.2 km

Course Climb: 235 m

Number of Controls: 23

PlaceNameClubTime
1Greg Ahlswede & time without legs 10-11-12 = 1:03:50DVOA68:40
2Boris Granovskiy & time without legs 10-11-12 =1:07:35QOC73:18
3Joesph Barrett & time without legs 10-11-12 =1:13:35QOC81:18
4Peter Zakrevski & time without legs 10-11-12 =1:30:21HVO94:53
5AJ Riley & time without legs 10-11-12 =1:31:36DVOA96:12
6Ken Walker Jr & time without legs 10-11-12 =1:28:25CSU100:15
7Wyatt Riley & time without legs 10-11-12 =1:30:45DVOA103:03
8Videlin Aleksiev & time without legs 10-11-12 =1:34:51QOC103:32
9Jon Torrance & time without legs 10-11-12 =1:34:05QOC105:09
10Ted Good & time without legs 10-11-12 =1:49:03QOC120:43
11Jan Merka & time without legs 10-11-12 =1:55:13QOC125:52
12Michael Chaney & time without legs 10-11-12 =1:53:42QOC126:52
13Eugene Tcipnjatov & time without legs 10-11-12 =1:52:38QOC130:21
14Turner Leigh & time without legs 10-11-12 =1:51:05131:01
15Michael Dickey & time without legs 10-11-12 =1:54:26QOC132:30
16Greg Lennon & time without legs 10-11-12 =2:00:34QOC132:45
17Aaron Linville & time without legs 10-11-12 =2:04:30QOC138:12
18Matt Wilson & time without legs 10-11-12 =2:21:04QOC160:00
19Dustine ReppuhnQOCDNF
19Alexis MerkaQOCDNF (92:57)
19Matthew KnightQOCDNF (138:46)
19Matt Hutchens & ShannonQOCDNF (160:10)


Intermediate

Course Length: 3.6 km

Course Climb: 75 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Zach Kuder34:37
22nd course Troop 1607 F53:53
3Kathleen LennonQOC53:54
4Jennifer WernerQOC62:53
5David RagerQOC65:21
6Hideharu TanakaQOC68:02
7Martin Jackson & Scott & Adrienne72:27
8Milan Steen & Dominik Honzak & Pavel SteenQOC72:29
9Paul HessionQOC72:55
10Howell DesiertoQOC73:43
11Oleg VolonsevichQOC74:42
12Katia VolnosevichQOC75:33
13Mary SnieckusQOC76:52
14Tavia SullensQOC81:45
15Colby Kuder & EricQOC84:01
16Patricia MaceQOC87:36
17Kevin LearyQOC88:22
18Kirsten MaylandDVOA90:08
19Petya AleksievaQOC90:16
20Matyas Minar96:33
21Don AmesQOC105:13
22Dennis Borie & Adjowa & BalogueQOC105:57
23Jeff Seaton & Walsh FamilyQOC107:14
24Jeffrey SongQOC108:59
25Jane AlonsoQOC116:31
26David AlexanderQOC130:22
27Victor FrolenkoDVOAMP (90:14)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).