Patapsco McKeldin

Course results can be seen below. Splits are available on Attackpoint or Winsplits.
To enter your routes and see how others went, head to RouteGadget.

The weather forecast for the day was pretty good, although it was spiced up with gale force winds at the shelter sending papers, bins etc. flying. Regardless of the steep terrain, we were pleased so many people showed up, and we hope that all orienteers (204 starts) had fun and enjoyed the beautiful weather.
It's a pleasure to once again thank all the volunteers at the event. A special thanks goes to the morning crew who were faced with having to get up earlier because of Daylight Savings Time and who couldn’t get into the park before 9am. However, Amy Louden and Valerie Meyer managed to set up in time for the first runners while Rikke Jepsen, Esben Jepsen and Russell Kenny helped Anne set up the registration area, and Kim hung the last controls. During the day Valerie and Amy expertly ran the e-punch table and Valerie printed all the maps and sealed them as well - it’s a huge service benefiting us all. As always Amy treated us with delicious cookies and even baked some gluten free treats – thanks!
Registration was smoothly handled by Florence Tan and Tom Nolan followed by Rikke Jepsen and Russell Kenny, and finally by Dasa Merkova and Alex Merka. A distraught runner came back realizing that she had lost her i-Phone on the yellow course, and Alex immediately volunteered to go out looking for it. In the meantime, Trish Strat found the phone laying along a path, but Alex instead found a set of lost car keys, making an elderly couple overjoyed – thank you Alex and Trish!
After the event, control pick-up was swiftly handled by Michael Wood, Tom Wells, Ted Good, Martins Jonass, JP & John Landers, Kim Jepsen, and Howie Weinstein offered to step in for Heidi Onkst who was exhausted after battling the steep terrain, so special thanks to him.
Thank you, Wendy Wroblewski, for helping Amy with clean up/loading.Thanks to Mike Dickey, Steve Camp, Jan Merka, Richard Briggs who offered their help which was unneeded. It’s a pleasure to be part of a community with so much support.
Finally, the event would not have been possible without the volunteers who work behind the scenes: Don Fish, Mike Newman, Greg Lennon and Craig Shelden. The MapRun app which Craig has introduced to the club will allow us to hold events without physical controls and can be of much help both during course setting (to ensure control placement) and for control pick-up where it takes any doubt out of retrieving controls after a long run in the woods.
-Anne and Kim Jepsen

White

Course Length: 2.4 km

Course Climb: 55 m

Number of Controls: 8

PlaceNameClubTime
1Matyas MinarQOC25:25
2Diane MukherjeeQOC32:45
3Rikke Jepsen & Esben & RussellQOC39:32
4Karla Vea & Jerry39:57
5Harry JonesQOC41:10
6Jessica Privler & Wren43:34
7Erica Pirolli45:53
8Angie Dabbs & Colby & Colin & Bill52:37
9Anna Chenoweth54:26
10John Hoerl & Emma62:23
11Troop 1587 Nizer & Tim & Alexa62:57
12GSA Troop McNulty & Maeve & Brigid63:01
13GSA Troop Kuhl63:30
14Sally Rice63:34
15Lori Rice64:00
16GSA Troop Eshleman & Ron & Silas & Melanie64:08
17Troop 1997 Shuja & Ken & Brendan & Zain64:19
18Dennis Borie & Sherry & Suzzette64:25
19Safiya Borie & Shanique & Adjowa & Balogun64:28
20Brownies McKenna & John & Francie & Danny64:36
21GSA Troop 1578 Poku & Efua66:25
22Blake Kennedy & Mom67:03
23Hannah Kennedy68:36
24Troop 204 Merchant & Tariq & Farhan & Reza69:02
25Sarah Komm & Debra & Ethan69:31
26Sarah Dirndorfer & Shawn & Susan & John72:53
27Jacquelyn Cooper & John & Jeremy & John77:42
28GSA Troop Kelly & Josephine93:41
29Vance Tsiamis & William & Stella & Fani93:43
30Megan Tsiamis & Alessandra & Bessie & Ariadne94:04


Yellow

Course Length: 2.4 km

Course Climb: 115 m

Number of Controls: 10

PlaceNameClubTime
1Matyas MinarQOC40:27
2John Whitty & StaceyQOC49:51
3Alexander HoughtonQOC57:00
3Seneca HonzakQOC57:00
4Cara HonzakQOC58:04
5May Joy Grenier62:30
6Andrew Smith65:32
7Josephine Linke & Norbert71:03
8Art Cantrell & Melissa & Autumn71:51
9BSA Troop 204 Graff & Mireya & Ronan79:03
10Kevin Osborn & Grace & Elana81:46
11Amy LoudenQOC86:06
12Joe Huesman94:35
13Stephen Snyder & Joshua & Adam99:51
14Michelle Steinbacher & Magda & Andrea & CarlDNF


Orange

Course Length: 4.5 km

Course Climb: 180 m

Number of Controls: 12

PlaceNameClubTime
1Turkmen OzerolQOC72:01
2Samantha WalkerQOC73:27
3Park WatsonQOC73:34
4Daniel MinarQOC82:10
5Alexis Mejia & Spencer82:47
6Stephanie CoffinQOC82:56
7Jonathan Kehoe & Liam & Abigail & Tony89:39
8Nate O'Connor90:26
9Sadie Lynch & Daniel & Mike & Ari94:42
10Reiko Rager & SilasQOC101:47
11Radka HerndonQOC105:16
12Alena VolkovaQOC107:39
13Bela Morgan108:19
14Andy Gerald & LizQOC111:32
15Elizabeth Shafer112:08
16Hannaa Mustapha & Kenta113:03
17Zhong Zhang & Andrew & Evan & Isabella113:07
18Tony Teolis & Carole122:41
19Sidney Billups124:10
20Seth Spears124:16
21Anna Chenoweth130:02
22Lisa Zanti & Jennifer & Bruce & Raymond131:09
23Alyson Scott134:53
24Kevin Oelschlaeger135:10
25Beth Ann StasiowskiQOC140:51
26Keara Moore & Brian144:44
27Mallory Rutkoske & Melissa & Michael146:38
28Susan Leonard154:51
29Mark Mammel154:54
30Troop 851 Kim & Jonathan171:35
31Christine Blackerby & Ryan & NickDNF
31Tyler Bull & Evan & JackDNF
31Gerald WynnDNF
31Elizabeth Vogel & AleksDNF
31Beth Sanchez & RaiDNF
31Elysia Mahjoub & LauraDNF
31Christina Yuknis & WilliamDNF (141:20)
31David Wall & Carrie & Ramsay & Maddie RoseDNF (151:39)
31Nancy Harris & AthenaMP (146:08)


Beige

Course Length: 3.1 km

Course Climb: 135 m

Number of Controls: 9

PlaceNameClubTime
1Adam BeeQOC35:15
2Patrick FieldQOC35:33
3Miroslav HonzakQOC39:32
4Dominik HonzakQOC42:22
5JP LandersQOC47:04
6Virginia DeBonsQOC53:08
7Tegan MortimerQOC53:49
8Helen DohertyQOC54:57
9Margaret PrudenQOC57:07
10Pam DvorskyQOC63:43
11David LevineQOC63:54
12Joshua Fitt75:11
13Elena Makarevich75:31
14Mike DvorskyQOC79:04
15Zachary Houghton & MartinQOC83:57
16Mike NewmanQOC84:33
17Dwight Johnson87:19
18David Ayotte & Teri & Tessa & Maddox103:56
19Courtney SheldenQOC104:33
20Suzanne SheldenQOC104:39
21Boyan Onyshkevych & RomanQOC130:39
22Tracy Repking & Theresa & CarsonQOC131:19
23D.D. Davis & Laura153:50


Brown

Course Length: 4.1 km

Course Climb: 185 m

Number of Controls: 12

PlaceNameClubTime
1Jens Wira52:00
2Shin ShimizuCOO56:46
3Thomas StratQOC59:39
4Chiori ShimizuCOO60:25
5Jan MerkaQOC63:33
6Corbett Dabbs64:37
7Robert BriberQOC66:08
8David RagerQOC71:22
9John LathropQOC73:48
10Jody LandersQOC75:44
11Daniel Lathrop & PatQOC79:33
12Dagmar MerkovaQOC80:42
13David McIntireQOC82:47
14Jennifer FauthQOC84:34
14John LandersQOC84:34
15Jesus Rodriguez89:16
16George HornbergerQOC91:57
17Angela HuesmanQOC92:00
18Craig SheldenQOC93:04
19Craig McIntire99:51
20Nick Grenier & Brandon & Will & Anya100:37
21Beatri BennettQOC103:09
22Franklin FishQOC105:06
23Jeffrey BloomQOC105:37
24Todd Gazelle & Ethan107:14
25Ginny QuamQOC107:26
26Gary QuamQOC109:32
27Joseph Dirndorfer129:04
28Alexandra TilsleyQOC133:07
29Florence TanQOC140:52
30Bill GrubbQOC141:19
31Christopher PuinQOC145:25
32Dorota Preysnar & Erica156:33
33Cecilia LandersQOC159:24
34Suzanne IzzoQOC246:46
35Mark MaceQOCMP (86:29)


Green

Course Length: 5.4 km

Course Climb: 250 m

Number of Controls: 17

PlaceNameClubTime
1Norbert Linke54:27
2Richard OliverQOC69:47
3Martins JonassQOC71:52
4Adam SmithQOC72:43
5Istvan NagyDVOA78:56
6Jana SeidlovaQOC81:40
7John CumingsQOC93:09
8Jeremy Bloom93:55
9Alexis MerkaQOC94:42
10Hideharu TanakaQOC97:16
11Esben JepsenQOC99:47
12Heidi OnkstQOC107:17
13Gregory PalardyQOC110:13
14Christopher SilvaQOC110:18
15Lydia AndrewsQOC111:15
16Josh L112:24
17Matthew Dirndorfer115:02
18Ryan Collins & Kid122:55
19Frantisek BrabecQOC123:41
20Mary SnieckusQOC126:42
21Jennifer WernerQOC149:59
22Richard Briggs & JulianQOC152:40
23Justin Levine & Oghale & Nicholas169:25
24Joel Ford & KimQOC254:27
25William WatkinsDNF
25Wendy WQOCDNF (100:42)
25Paul MorrisQOCDNF (154:14)
25Dennis DohertyQOCMP (67:53)
25Tom WellsQOCMP (86:45)


Red

Course Length: 6.8 km

Course Climb: 305 m

Number of Controls: 19

PlaceNameClubTime
1Ken WalkerQOC70:59
2Victor LinQOC79:32
3Evgeny TsypnyatovQOC80:53
4Rob FieldQOC91:13
5Tom NolanQOC92:11
6Inigo AhedoQOC99:10
7Addie NolanQOC103:57
8John BakerQOC110:27
9Jared SilkQOC111:05
10Charles CarrickQOC112:51
11Bill Vickers115:46
12Matt SmithQOC121:08
13Scott SharpQOC129:57
14Zeke Millikan145:07
15Zac UfnarDNF (90:18)


Blue

Course Length: 8.5 km

Course Climb: 375 m

Number of Controls: 23

PlaceNameClubTime
1Joseph BarrettQOC67:17
2Jesse TubbQOC79:34
3Ted GoodQOC88:27
4Ryan Stasiowski89:34
5Florin TencariuDVOA97:45
6Michael DickeyQOC103:00
7David PrudenQOC105:02
8Michael WoodQOC105:44
9Glenn Pastel113:17
10Jens Wira114:44
11Petr MinarQOC116:04
12Mike StasiowskiQOC125:04
13Howie WeinsteinQOC125:31
14Benjamin RobertsQOC130:47
15David Gedney & Dustin & Michael162:34
16Misty NielsenQOC192:44
17Brock Morgan201:20
18Timothy Clinton & Damon & TavarDNF (158:08)
18Claire Marie Filone & WilliamDNF (200:27)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).