Gunston Hall

Course results can be seen below. Splits are available on Attackpoint or Winsplits.
To enter your routes and see how others went, head to RouteGadget.

You're Invited! Along with the course setter for this event, Keg Good, QOC veteran Sidney Sachs will host a Zoom meeting on Tuesday, Sept. 29 of September at 8 pm to review selected Gunston Hall course legs and analyze the routes various orienteers took. Please contact Sid for the invite link.

Not great weather--humid and a bit drizzly--for our first QOC event in almost seven months, but a great occasion nonetheless as the club overcame multiple hurdles to resume its tradition of mounting a full and robust season schedule, even under the challenging circumstances we face in 2020.
Great to see the robust scout presence at our event today with a big presence from Troops 996 and 1882 as well as several other scout units.
Thanks to the volunteers who stepped up to prep, execute and clean up after the event:
Paul Collinson, Paul Hession, and Nic Turza arrived early to help set up our operation. Paul Collinson continued his tradition of finding creative ways to display our red orienteering banner--this time on across the back of our two port-a-johns.
Bill Vienna, Dasa Merkova, Howell Desierto, Don Fish, Radka Herndon, Tim McCormick, and Elias Pozuelos checked in and provided maps and compasses to our participants. Elias is a first-time participant, soon-to-be member, and Marine officer at Marine Corps Base Quantico--the site of QOC's next Virginia meet on October 17th and the birthplace and namesake of our club.
Bill Wright, Blaire Bingham, Gary and Ginny Quam monitored the White-Yellow-Orange and Brown-Green-Red-Blue starts.
Paul Hession and Harry Jones were our crossing guards on Gunston Rd, facilitating course setter Keg Good's pioneering use of Gunston Hall's property west of the Gunston Rd for part of her courses, which earned unstinting praise from some of our most experienced orienteers. Gunston Hall is a small park, so it's great to see course setters maximizing the value we can get out of the venue. And Daniel Heimgartner, from his new home in New York, provided map updates remotely to Keg. Thanks for continuing to support QOC, Daniel!
Thanks also to those who picked up controls and cleaned/disinfected them for use at Quantico--Beaver Dam Run: Patrick Farley, Mark Thomsen, John Organek, John Baker and Gwen Neuhaus as well as course setters for the Beaver Dam Run meet, Gavin Weise and Rob Field.
Amy Louden and Valerie Meyer dealt with the deluge of scout start-teams in the early part of the event with their customary aplomb, greatly assisted by Aaron and Laura Linville, Mary Snieckus, and Lailah Strube.
Finally, we appreciate the help of Nicole Morton and the entire Gunston Hall staff in support of our event. A special thanks to groundskeeper Berto Delfi-Hernandez for mowing down the field that we used for our administrative area late on the Friday afternoon before the meet, so we didn't have to operate in a chigger-rich environment even before punching start.
With a front coming through the area early this coming week and sunny, cooler weather forecast for next weekend, Cunningham Falls should be a great autumn event. See you there!
Charles Carrick
Event Director



White

Course Length: 1.3 km

Course Climb: 15 m

Number of Controls: 8

PlaceNameClubTime
1Gavyn Stebbins & Blake Foy & JT Lizewski & Curtis FoyQOC11:57
2Rusty McCoy & Noah & JacksonQOC20:08
3Lizzie Fink & CarolDVOA20:36
4Colin Stebbins & Don Richardson & Jasper Richardson & Liam StebbinsQOC23:58
5Robert Flahive & Walker23:59
6Valentina TsypnyatovaQOC25:30
7Dee Dee & 3 friends & Pepper too!QOC25:59
8Group 6 Troop 996 B29:11
9Kristen Nirvel & Jeremy Muldavin & Audrey-Elyse Muldav29:27
10Group 6 Troop 996 C31:05
11Katherine DeBons & JeremyQOC32:01
12Group 6 Troop 996 A32:55
13Group 5 Troop 996 D35:10
14Denise MainvilleQOC38:47
15Chris Arrington & Ethan Arrington & Brandon Arrington48:56
16Travis Siehndel Grp 3QOC53:57


Yellow

Course Length: 2.7 km

Course Climb: 60 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Nat Wallace28:50
2Michelle Fish & Sean WilsonQOC36:41
3Bonnie KelnbergerQOC40:36
4Nicole AleksievaQOC41:03
5Ryan Green & Katie Brown & Scott Goetzinger41:59
6Sherry DowdyQOC44:40
7David AlexanderQOC55:05
8Amy LoudenQOC57:23
9Elizabeth Radke & TrumanQOC58:44
10Karla HulettQOC59:51
11Juniper Bremner +262:56
12Alexander Novikov & Alex Novikov & Timur Novikov63:10
13David Dreisigmeyer & RhonwynQOC63:29
14Matt Dirndorfer64:15
15Michael Kholodov & MichelleQOC65:43
16Shawnna Chee & Marcella & ThadQOC67:40
17Jay Gelman & Cora & RemyQOC68:37
18Krissi Lundblad +2QOC71:10
19Adjowa BorieQOC72:39
20Thomas Dunn & Joseph72:59
21Chloe CumingsQOC79:55
22Teresa Abney & Hilary MarchQOC84:58
23Chase Kuntz & Tristan & Ganesh85:41
24Jeri Rowley & Allen91:40
25Connor Doggit & Derek & Aidan97:22
26Katherine Sundstrom & Lin Kwok99:57
27Ricky Kawemek & Harrison & QuentinDNF (58:55)
27I S Group of 2QOCDNF (93:36)
27C YQOCDNF (93:46)
27J SQOCDNF (93:53)
27Safiya Hamit & Balogun BorieMP (54:19)
27Glennamarie Rivers & Julia & EmmaMP (63:02)
27Srihaas Vemulapally & Srinivas & SatyavaniMP (83:44)
27Marianna FarinaMP (84:11)


Orange

Course Length: 3.7 km

Course Climb: 90 m

Number of Controls: 13

PlaceNameClubTime
1Max AhmedQOC35:02
2Samantha WalkerQOC47:01
3Dennis BorieQOC51:47
4Kevin OelschlaegerQOC55:27
5McKenna Flint62:13
6Ed Bee & Elizabeth JordanQOC64:15
7Ryan Murphy & Jenner Tresan67:35
8Tyler AndressQOC70:50
9Robert LinesQOC72:16
10Dyson DreisigmeyerQOC73:23
11Sean Fish & Erin BzymekQOC73:45
12Alexander Houghton75:18
12Zachary Houghton75:18
13Howell Desierto & ElinaQOC76:55
14Justin RagerQOC77:14
15Reiko Rager & SilasQOC78:46
16Bonnie KelnbergerQOC80:19
17Park Watson82:07
18Radka Herndon & VeronikaQOC87:04
19Zachary Constable & Yen & Justin88:20
20Michael Chaney & JamesonQOC88:43
21Katia VolonsevichQOC88:47
22Jana Robinson & David RobinsonQOC94:44
23Michael Spiering & Becki & Pepper96:35
24Steve Holden & Lucas Holden98:57
25Matthew Dirndorfer & Mary Grace Colthrap & Nicholas Gehan & Olivia Prevost99:31
26Callen Andersen & Coco Vasquez & Vinny Greer100:56
27Will Chesarek & The BadgersQOC103:38
28Elias Pozuelos117:44
29Svetlana Vasilchenko123:06
30Joseph Gioffre & Diego & Ethan136:27
31Allen Wagner & Xander Wagner & Elet WagnerQOC138:07
32Beth Ann StasiowskiQOC148:23
33Cole Kuntz & Kyle & Joseph151:15
34Shelley Grove & Jared Grove & Allie Elder & Jen MeyerQOCDNF
34Eric Strohecker & Joseph & RyanDNF
34Alenna Drake & Daniel & Olive & DevinQOCDNF (118:39)
34Einar OlsenQOCMP (75:35)


Brown

Course Length: 4 km

Course Climb: 125 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Nadim AhmedQOC46:52
2Greg LennonQOC51:52
3David DohertyQOC57:10
4Peggy DickisonQOC60:24
5Kathleen LennonQOC60:33
6Robert BriberQOC62:37
7John CumingsQOC66:31
8Eugene Vasilchenko67:30
9Daniel Ecker70:15
10John OrganekQOC72:43
11Virginia DeBonsQOC73:04
12Daniel LathropQOC73:13
13Eugene Seminova75:46
14Elena Seminova75:51
15Anne JepsenQOC76:23
16Joseph PastelQOC78:41
17Bob FinkDVOA79:18
18Scott SharpQOC81:59
19Mary Snieckus87:03
20Brian Preedanon94:07
21Oleg VolonsevichQOC97:00
22David RagerQOC97:08
23Helen DohertyQOC99:01
24Petya AleksievaQOC99:08
25Nicholas TurzaQOC99:36
26Franklin FishQOC108:08
27Gary QuamQOC114:53
28Don AmesQOC135:33
29Ginny QuamQOC139:56
30David McIntireQOC163:45
31Sidney SachsQOCDNF
31Laura LinvilleQOCDNF (76:12)
31Florence TanQOCDNF (98:13)
31Michael KostiwDNF (99:40)
31Michael IgnacioDNF (100:56)
31Lydia AndrewsQOCDNF (108:04)
31Jan MerkaQOCMP (50:37)
31Tegan MortimerQOCMP (106:32)
31Josh L & Rohan KMP (109:37)


Green

Course Length: 5.8 km

Course Climb: 150 m

Number of Controls: 16

PlaceNameClubTime
1Zach Kuder54:43
2Rob FieldQOC64:36
3Addie NolanQOC68:12
4Gavin WeiseQOC70:55
5Dennis DohertyQOC74:49
6Thomas StratQOC79:18
7Tom WellsQOC83:22
8Heidi OnkstQOC91:08
9John Baker92:13
10Bill Vienna92:46
11Videlin AleksievQOC98:54
12Mark ShounQOC100:37
13William WrightQOC102:46
14Christopher SilvaQOC106:33
15Gary SmithQOC107:31
16Paul HessionQOC111:14
17Frantisek BrabecQOC112:37
18Justin GreenQOC130:47
19Kevin LearyQOC132:59
20Paul Collinson & Brian Linsner & Walter Linsner & John CapozziQOC157:49
21Tavia SullensQOC176:38
22Wendy W & Adam SfeirQOCDNF (80:37)
22Maxwell JankeQOCDNF (84:10)
22Daniel SanfordDNF (100:21)
22Bradford SingerDNF (104:49)
22Matt SmithQOCMP (144:32)


Red

Course Length: 7.2 km

Course Climb: 185 m

Number of Controls: 17

PlaceNameClubTime
1Michael WoodQOC75:57
2Anders Sundstrom80:04
3Will ChesarekQOC86:53
4Glenn PastelQOC92:09
5Dagmar MerkovaQOC104:23
6Dave ConnollyQOC110:48
7Ben RobertsQOC112:29
8Kim JepsenQOC130:25
9Evgueni Belyi & Zinaida Belaia157:49
10Dinara Usmanova166:17
11Tom NolanQOCDNF


Blue

Course Length: 8.7 km

Course Climb: 255 m

Number of Controls: 20

PlaceNameClubTime
1Joseph BarrettQOC59:23
2Michael DickeyQOC91:23
3David PrudenQOC93:00
4Evgeny TsypnyatovQOC102:31
5Aaron LinvilleQOC113:40
6David OnkstQOC122:10
7Michael StasiowskiQOC150:56
8Andrey StarikovskiyQOC166:26

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).